Nitrianske krajové divadlo v rokoch 1949 - 1953

Ak ste fanúšikmi nitrianskeho divadelníctva, nenechajte si ujsť nasledujúcu prednášku.

Slovenské divadelníctvo muselo v povojnovom období rokov 1945 - 1953 reagovať na spoločenské zmeny a politické zásahy nastupujúceho vládnuceho režimu. To zasiahlo aj Nitrianske krajové divadlo, ktoré bolo založené v roku 1949.

O prvých rokoch jeho fungovania v kontexte politického a kultúrneho diania príde do knižnice prednášať Mgr. Marián Maršálek z Katedry histórie UKF v Nitre.
Prednášajúci priblíži vtedajší repertoár divadla a cez vybrané divadelné hry poukáže na ich spolitizovanie.

Vysvetlí ako sa v témach hier, ktoré boli vhodné pre režim, prejavovala kolektivizácia, združstevňovanie či spriemyselňovanie.

Prednáška Nitrianske krajové divadlo v rokoch 1949 – 1953 sa uskutoční v novom termíne 18. 12. 2023 o 8.00 hod.