Skip to main content

Pre seniorov

Krajská knižnica Karola Kmeťka v Nitre v roku 2019 získala v súťaži Senior friendly Čestné uznanie za mimoriadne aktivity pre seniorov. Knižnica sa snaží toto ocenenie dlhodobo obhájiť početnými pravidelnými aj jednorazovými aktivitami pre návštevníkov v dôchodkovom veku a vytvoriť im tak plnohodnotnejší a kvalitnejší život. Na niektoré podujatia a aktivity je potrebné sa vopred prihlásiť. Presné termíny nájdete vždy v aktuálnom programe na daný mesiac (dostanete sa k nemu cez úvodnú webstránku v sekcii AKTUALITY).

 

Klub paličkovej čipky Nitra

Stretnutie klubu prebieha v pondelky v spoločenskej miestnosti knižnice na Fraňa Mojtu 18. Príďte nahliadnuť do tvorby paličkovanej čipky, alebo si prácu s ňou sami vyskúšajte. 

 

Klub spoločenských hier

Stretnutie klubu sa koná vždy raz do mesiaca v spoločenskej miestnosti knižnice na Fraňa Mojtu 18. Určený je najmä pre seniorov, ktorí si môžu zahrať spoločenské hry a venovať sa jednoduchým kreatívnym aktivitám.

Nie je potrebné sa vopred prihlásiť.

 

Tréning pamäti

Ide o vzdelávací a preventívny kurz zameraný na posilňovanie pamäti a kognitívne (rozumové) schopnosti. Kurzy tréningov pamäti sa konajú v krajskej knižnici dvakrát ročne. Jeden kurz obsahuje 10 stretnutí, počas ktorých vyškolená lektorka účastníkom prostredníctvom krátkych prezentácií vysvetlí fungovanie mozgu. Účastníci sa tiež pod jej vedením venujú jednoduchým pohybovým cvičeniam zameraným na koordináciu, reflexy a relaxáciu. Súčasťou stretnutí sú aj pracovné listy s úlohami orientovanými na koncentráciu, logické myslenie, slovnú zásobu či počítanie z pamäti.

Tréningy pamäti sú určené pre aktívnych seniorov, ktorí chcú zmysluplne tráviť voľný čas a venovať sa svojmu zdraviu. Je vhodný pre tých, ktorí majú bežné, alebo mierne problémy s pamäťou a chcú svoj stav zlepšiť, respektíve spomaliť jeho zhoršenie. Tréning môže pomôcť oddialiť zhoršovanie poznávacích funkcií v dôsledku starnutia.

Po ukončení kurzu môžu účastníci v prípade otvorenia pokračovať v takzvanom nadstavbovom o niečo náročnejšom kurze. 

V prípade záujmu kontaktujte: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript..

 

Základy práce s počítačom pre seniorov

Účastníci sa pod vedením lektorov počas niekoľkých stretnutí zoznámia so základnými ovládacími prvkami počítača. Naučia sa pracovať s internetom, webovými prehliadačmi a emailom. Kurz je určený pre začiatočníkov, ktorí chcú zostať v kontakte so súčasnou dobou aj takýmto spôsobom. Prebieha v SmartLabe knižnice (Hudobný úsek) na Fraňa Mojtu 18. 

V prípade počítačových kurzov je potrebné sa vopred informovať o ich konaní a prihlásiť sa prostredníctvom emailu: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript., alebo telefonicky: 037/74 19 162.

 

Muzikoterapia pre seniorov

Muzikoterapia pre seniorov je séria podujatí, respektíve prednášok s prezentáciami o významných osobnostiach umeleckého sveta. Prebieha v spoločenskej miestnosti v hlavnej budove knižnice na Fraňa Mojtu 18 vždy raz do mesiaca. 

Nie je potrebné sa vopred prihlásiť.

Termíny podujatí:

 • 21. 2. 2024 o 10.00 hod.
  PRSTENE PRE DÁMU
  Rozprávanie o živote a tvorbe slovenskej herečky Anny Javorkovej
 • 20. 3. 2024 o 10.00 hod.
  KRONIKA KOMIKA
  Rozprávanie o živote a tvorbe slovenského spisovateľa, dramatika, režiséra, herca a speváka Stanislava Štepku
 • 24. 4. 2024 o 10.00 hod.
  SRDCE NA LANE
  Rozprávanie o živote a tvorbe slovenskej herečky Evy Krížikovej
 • 22. 5. 2024 o 10.00 hod.
  TISÍCROČNÁ VČELA
  Rozprávanie o živote a tvorbe slovenského herca Štefana Kvietika
 • 21. 6. 2024 o 10.00 hod.
  HOGO FOGO HOMOLKA
  Rozprávanie o živote a tvorbe populárnej českej herečky Heleny Ružičkovej